Home / Film Capacitors / F339X146848MKP2T0
minImg
F339X146848MKP2T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
F339X146848MKP2T0
Description:
CAP FILM 0.68UF 20% 1KVDC RADIAL
In Stock : 442
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Product Status Active
Ratings X1
Series F339X1
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 480V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.68 µF