Home / Film Capacitors / F339X245630KI02W0
minImg
F339X245630KI02W0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
F339X245630KI02W0
Description:
CAP FILM 0.56UF 10% 630VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 0.768" (19.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Product Status Active
Ratings AEC-Q200, X2
Series F339X2
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 305V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.56 µF
Features 85C/85% Humidity