Home / Film Capacitors / F340X255630KPI2T0
minImg
F340X255630KPI2T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
F340X255630KPI2T0
Description:
MKP F340X2 5,6F 10% 305VAC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 1.543" (39.20mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.654" L x 0.846" W (42.00mm x 21.50mm)
Product Status Active
Ratings X2
Series F340X2
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 305V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 5.6 µF
Features 85C/85% Humidity