Home / Film Capacitors / F340Y231230KFI2B0
minImg
F340Y231230KFI2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
F340Y231230KFI2B0
Description:
CAP FILM 0.012UF 10% 1KVDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 0.437" (11.10mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Series F340Y2
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 305V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.012 µF
Features 85C/85% Humidity