Home / Film Capacitors / F340Y238230MIM2T0
minImg
F340Y238230MIM2T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
F340Y238230MIM2T0
Description:
CAP FILM 0.082UF 20% 1KVDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 0.713" (18.10mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Series F340Y2
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 305V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.082 µF
Features 85C/85% Humidity