F3F3N40-200-500-065N
Bansbach easylift
Product No:
F3F3N40-200-500-065N
Manufacturer:
Bansbach easylift
Description:
MARINE STAINLESS STEEL GAS SPRIN
User Guide
Reset Time -
Operating Temperature -40°C ~ 60°C
Length - Extended 19.685" (500.00mm)
Impact Capacity per Cycle -
Cushioning -
Operation -
Product Status Active
Impact Velocity -
Reset Force -
Series -
Type Gas Spring
Technology Pneumatic
Mfr Bansbach easylift
Actuation Force 14.61lbf (65.0N)
Features F3 Ball Socket End Fittings, Marine, Stainless Steel
Stroke Length 7.874" (200.00mm)