F520STLED300-GY
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
F520STLED300-GY
Description:
CONN TERM BLK DISCONN 12-24AWG
User Guide
Number of Positions 2
Stripping Length 10mm
Termination Style Screw
Color Gray
Fuse Type 5mm x 20mm
Terminal - Width 8.0mm
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Current - IEC 6.3 A
Number of Levels 1
Current - UL 6.3 A
Series Magnum® F520
Type Disconnect
Disconnect Type Fuse, Lever
Voltage - UL 300V
Mfr Eaton - Bussmann Electrical Division
Features LED
Material - Insulation Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Package Bulk
Voltage - IEC 300V