F61C500V3AS
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
F61C500V3AS
Description:
MILITARY MIL-F-15160/61
User Guide
Operating Temperature -
Applications Electrical, Industrial
Response Time -
Approval Agency -
Current Rating (Amps) 3A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage -
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Product Status Active
Series MIL-F-15160
Package / Case Cartridge, Non-Standard
Voltage Rating - AC 500 VAC