Home / Fuses / FC-5432-10A-C2-C
minImg
FC-5432-10A-C2-C
Delta Electronics/Cyntec
Product No:
FC-5432-10A-C2-C
Description:
FUSE BOARD MOUNT 10A 35VDC SMD
In Stock : 1281
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 65°C
Response Time Fast Blow
Color -
Approval Agency TUV, UL
Current Rating (Amps) 10 A
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.213" L x 0.126" W x 0.045" H (5.40mm x 3.20mm x 1.15mm)
Product Status Obsolete
Series FC
Voltage Rating - DC 35 V