Home / Film Capacitors / FCP1210H123J-G1
minImg
FCP1210H123J-G1
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
FCP1210H123J-G1
Description:
CAP FILM 0.012UF 5% 50VDC 1210
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Termination Solder Pads
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series FCP
Voltage Rating - DC 50V
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Voltage Rating - AC -
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.012 µF