FCR200JR-73-1K8
YAGEO
Product No:
FCR200JR-73-1K8
Description:
RES 1.8K OHM 5% 2W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Carbon Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Temperature Coefficient -350/ +350ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 1.8 kOhms
Series FCR
Power (Watts) 2W