FFB0812EHE-SP15
Delta Electronics
Product No:
FFB0812EHE-SP15
Manufacturer:
Delta Electronics
Description:
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE
User Guide
Air Flow 80.2 CFM (2.25m³/min)
Noise 52.5dB(A)
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.750A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Obsolete
Voltage Range 7 ~ 13.8VDC
RPM 5700 RPM
Mfr Delta Electronics
Material - Frame Plastic
Features Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Width 38.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.812 in H2O (202.3 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, CSA, UL, VDE
Termination 4 Wire Leads
Size / Dimension Square - 80mm L x 80mm H
Weight 0.375 lb (170.1 g)
Lifetime @ Temp. 70000 Hrs @ 40°C
Material - Blade Plastic
Series FFB
Power (Watts) 9 W