FKN200JR-52-1R1
YAGEO
Product No:
FKN200JR-52-1R1
Manufacturer:
YAGEO
Package:
Axial
Description:
RES 1.1 OHM 5% 2W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.205" Dia x 0.610" L (5.20mm x 15.50mm)
Temperature Coefficient ±350ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 1.1 Ohms
Series FKN
Power (Watts) 2W