FKN300JR-73-11R
YAGEO
Product No:
FKN300JR-73-11R
Manufacturer:
YAGEO
Package:
Axial
Description:
RES 11 OHM 5% 3W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Temperature Coefficient ±350ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 11 Ohms
Series FKN
Power (Watts) 3W