FKN50SJR-52-1R8
YAGEO
Product No:
FKN50SJR-52-1R8
Description:
RES 1.8 OHM 5% 1/2W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Temperature Coefficient -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package Axial
Resistance 1.8 Ohms
Series FKN
Power (Watts) 0.5W, 1/2W