FNM-15/100
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
FNM-15/100
Description:
FUSE CARTRIDGE 15MA 250VAC 5AG
User Guide
Operating Temperature -
Applications Motor Protection, Transformer Protection
Response Time Slow Blow
Approval Agency CE, CSA, UL
Current Rating (Amps) 15mA
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Product Status Active
Series FNM
Package / Case 5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Voltage Rating - AC 250 VAC