Home / Fixed Inductors / FP0404R1-R080-R
minImg
FP0404R1-R080-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
FP0404R1-R080-R
Description:
FIXED IND 80NH 40A 320 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 19.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Tolerance ±15%
Current Rating (Amps) 40 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 320mOhm
Inductance 80 nH