Home / Fixed Inductors / FP0910V3-R150-R
minImg
FP0910V3-R150-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
FP0910V3-R150-R
Description:
FLAT PAC POWER INDUCTOR SMT 2P
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 68A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.374" (9.50mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 44 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.354" L x 0.197" W (9.00mm x 5.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 420mOhm Max
Inductance 150 nH