FP1006R2-R16-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
FP1006R2-R16-R
Description:
FIXED IND 160NH 45A 0.36MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 55A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 45 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" L x 0.315" W (10.00mm x 8.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 0.36mOhm
Inductance 160 nH