FP1007R3-R23-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
FP1007R3-R23-R
Description:
FIXED IND 230NH 61A 0.29MOHM SMD
In Stock : 975
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 48A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 61 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.402" L x 0.307" W (10.20mm x 7.80mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 0.29mOhm
Inductance 230 nH