FP1008-180-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
FP1008-180-R
Description:
FIXED IND 180NH 63A 0.17MOHM SMD
In Stock : 410
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 63 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.425" L x 0.315" W (10.80mm x 8.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 0.17mOhm
Inductance 180 nH