FP1008R2-R12-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
FP1008R2-R12-R
Description:
FIXED IND 120NH SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance -
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.425" L x 0.315" W (10.80mm x 8.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) -
Inductance 120 nH