Home / Fixed Inductors / FP1012V3-R330-R
minImg
FP1012V3-R330-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
FP1012V3-R330-R
Description:
IND FP1012V3-R330-R FLAT-PAC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 40A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 84 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" L x 0.236" W (10.00mm x 6.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 138mOhm Max
Inductance 330 nH