FP1107R2-R23-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
FP1107R2-R23-R
Description:
FIXED IND 230NH 42A 0.47MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 45A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.283" (7.20mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 42 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.433" L x 0.283" W (11.00mm x 7.20mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 0.47mOhm
Inductance 230 nH