Home / Fixed Inductors / FP1108B1-R180-R
minImg
FP1108B1-R180-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
FP1108B1-R180-R
Description:
FIXED IND 180NH 40A 0.29MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 50A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 40 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.457" L x 0.315" W (11.60mm x 8.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 0.29mOhm
Inductance 180 nH