Home / Fixed Inductors / FP1108L2-R150-R
minImg
FP1108L2-R150-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
FP1108L2-R150-R
Description:
IND FLAT PAC POWER 150NH 55A 2 P
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 55A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.327" (8.30mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 48 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.433" L x 0.323" W (11.00mm x 8.20mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 0.18mOhm Max
Inductance 150 nH