Home / Fixed Inductors / FP1108L4-R150-R
minImg
FP1108L4-R150-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
FP1108L4-R150-R
Description:
FIXED IND 150NH 91A 0.05MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 91 A
Shielding -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.433" L x 0.315" W (11.00mm x 8.00mm)
Product Status Active
Ratings -
DC Resistance (DCR) 0.05mOhm
Inductance 150 nH