Home / Fixed Inductors / FP1109B1-R220-R
minImg
FP1109B1-R220-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
FP1109B1-R220-R
Description:
FIXED IND 220NH 55A 0.19MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 40A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 55 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.433" L x 0.323" W (11.00mm x 8.20mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 0.19mOhm
Inductance 220 nH