FPT1006-580-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
FPT1006-580-R
Description:
FIXED IND 580NH 19A 1 MOHM SMD
In Stock : 521
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 23A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.252" (6.40mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 19 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.380" L x 0.335" W (9.65mm x 8.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1mOhm Max
Inductance 580 nH