FPT705-170-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
FPT705-170-R
Description:
FIXED IND 170NH 13A 0.65MOHM SMD
In Stock : 777
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 31A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.211" (5.35mm)
Tolerance ±12%
Current Rating (Amps) 13 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.295" L x 0.268" W (7.50mm x 6.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 0.65mOhm
Inductance 170 nH