FPT705-300-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
FPT705-300-R
Description:
FIXED IND 300NH 13A 0.65MOHM SMD
In Stock : 332
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 17A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.211" (5.35mm)
Tolerance ±12%
Current Rating (Amps) 13 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.295" L x 0.268" W (7.50mm x 6.80mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 0.65mOhm
Inductance 300 nH