FRN-R-30ID
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
FRN-R-30ID
Description:
FUSE CARTRIDGE 30A 250VAC/125VDC
Approval Agency CE, CSA, UL
Current Rating (Amps) 30A
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.560" Dia x 2.000" L (14.22mm x 50.80mm)
Product Status Active
Series Fusetron™ FRN-R
Voltage Rating - DC 125 VDC
Package / Case Cartridge, Non-Standard
Voltage Rating - AC 250 VAC