FRN-R-35ID
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
FRN-R-35ID
Description:
FUSE CARTRIDGE 35A 250VAC/125VDC
Approval Agency CE, CSA, UL
Current Rating (Amps) 35A
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.810" Dia x 3.00" L (20.57mm x 76.20mm)
Product Status Active
Series Fusetron™ FRN-R
Voltage Rating - DC 125 VDC
Package / Case Cartridge, Non-Standard
Voltage Rating - AC 250 VAC