FRS-R-60ID
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
FRS-R-60ID
Description:
FUSE CARTRIDGE 60A 600VAC/250VDC
User Guide
Operating Temperature -
Applications Electrical, Industrial
Response Time Slow Blow
Approval Agency CE, CSA, UL
Current Rating (Amps) 60A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 20kA DC
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 1.060" Dia x 5.50" L (26.92mm x 139.70mm)
Product Status Active
Series Fusetron™ FRS-R
Voltage Rating - DC 250 VDC
Package / Case Cartridge, Non-Standard
Voltage Rating - AC 600 VAC