FS-010CBE5R000JE
Vishay Huntington Electric Inc.
Product No:
FS-010CBE5R000JE
Description:
RES 5.0 OHM 10W 5% WW RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 0.600" (15.24mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)
Temperature Coefficient ±400ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package -
Resistance 5 Ohms
Series FS
Power (Watts) 10W