FS-020CBE5R000JE
Vishay Huntington Electric Inc.
Product No:
FS-020CBE5R000JE
Description:
RES 5.0 OHM 20W 5% WW RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 0.725" (18.41mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.437" Dia x 2.000" L (11.11mm x 50.80mm)
Temperature Coefficient ±400ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package -
Resistance 5 Ohms
Series FS
Power (Watts) 20W