FS-20SCBE20R00FENI
Vishay Huntington Electric Inc.
Product No:
FS-20SCBE20R00FENI
Description:
RES 20 OHM 20W 1% PCD NON-IND
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 0.725" (18.41mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.437" Dia x 2.375" L (11.11mm x 60.33mm)
Temperature Coefficient ±260ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package -
Resistance 20 Ohms
Series FS
Power (Watts) 20W