FVT20020E3R000JE
Vishay Huntington Electric Inc.
Product No:
FVT20020E3R000JE
Description:
RES CHAS MNT 3 OHM 5% 225W
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Size / Dimension 1.125" Dia x 10.500" L (28.58mm x 266.70mm)
Temperature Coefficient ±400ppm/°C
Product Status Active
Mounting Feature Brackets (not included)
Resistance 3 Ohms
Series FVT
Power (Watts) 225W