FVTS10R1E300R0JE
Vishay Huntington Electric Inc.
Product No:
FVTS10R1E300R0JE
Description:
RES CHAS MNT 300 OHM 5% 12W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)
Temperature Coefficient ±260ppm/°C
Product Status Active
Mounting Feature Brackets (not included)
Resistance 300 Ohms
Series FVTS
Power (Watts) 12W