FWA-250ASI4
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
FWA-250ASI4
Description:
FUSE CARTRIDGE 250A 150VAC/VDC
User Guide
Operating Temperature -
Melting I²t 7470
Applications Electrical, Industrial
Response Time -
Approval Agency CE, UR
Current Rating (Amps) 250A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100kA AC, 20kA DC
Mounting Type Bolt Mount
Size / Dimension 1.000" Dia x 1.156" L (25.40mm x 29.36mm)
Product Status Active
Series FWA
Voltage Rating - DC 150 VDC
Package / Case Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Voltage Rating - AC 150 VAC