FWA-350B-10
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
FWA-350B-10
Description:
Direct Replace: FWA-350B; 150V 3
User Guide
Operating Temperature -
Melting I²t 15700
Applications Electrical, Industrial
Response Time -
Approval Agency CE, UL
Current Rating (Amps) 350A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100kA AC, 20kA DC
Mounting Type Bolt Mount
Size / Dimension 0.953" Dia x 1.156" L (24.21mm x 29.36mm)
Product Status Active
Series FWA
Voltage Rating - DC 150 VDC
Package / Case Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Voltage Rating - AC 150 VAC