FWA-500ASI4
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
FWA-500ASI4
Description:
FUSE CRTRDGE 500A 150VAC/150VDC
User Guide
Operating Temperature -
Melting I²t 39000
Applications Electrical, Industrial
Response Time -
Approval Agency CE, UR
Current Rating (Amps) 500A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 20kA DC
Mounting Type Bolt Mount
Size / Dimension 1.500" Dia x 1.250" L (38.10mm x 31.75mm)
Product Status Active
Series FWA
Voltage Rating - DC 150 VDC
Package / Case Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Voltage Rating - AC 150 VAC