FWJ-25A14F
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
FWJ-25A14F
Description:
FUSE CARTRIDGE 25A 1KVAC/800VDC
User Guide
Operating Temperature -
Melting I²t 33
Applications Electrical, Industrial
Response Time -
Approval Agency CE, UR
Current Rating (Amps) 25A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 25KA AC, 20kA DC
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.571" Dia x 2.626" L (14.50mm x 66.70mm)
Product Status Active
Series FWJ
Voltage Rating - DC 800 VDC