G125-MH11005L3R
Harwin Inc.
Product No:
G125-MH11005L3R
Description:
CONN HDR R/A 10POS
User Guide
Insulation Height 0.218" (5.55mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 450VAC/DC
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps) 2A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features Solder Retention
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 10
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Latch Lock
Insulation Material Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Contact Finish Thickness - Post 8.00µin (0.203µm)
Contact Shape Circular
Series Gecko
Row Spacing - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Green
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)