G125-MH22605L2P
Harwin Inc.
Product No:
G125-MH22605L2P
Description:
CONN HDR R/A 26POS
User Guide
Insulation Height 0.217" (5.50mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 2.8A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 26
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Latch Lock
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Circular
Series Gecko
Row Spacing - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Green
Contact Length - Post 0.185" (4.70mm)