G125-MV10605M1P
Harwin Inc.
Product No:
G125-MV10605M1P
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 1.25MM
In Stock : 92
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Height 0.193" (4.90mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 450V
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps) 2A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 6
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Screw Lock
Insulation Material Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Contact Finish Thickness - Post 8.00µin (0.203µm)
Contact Shape Circular
Series Gecko SL
Row Spacing - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Green
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 7.25mm, 7.33mm