G125-MV11605L0R
Harwin Inc.
Product No:
G125-MV11605L0R
Description:
CONN HEADER VERT 16POS 1.25MM
User Guide
Insulation Height 0.193" (4.90mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps) 2A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features Board Lock, Pick and Place
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 16
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Circular
Series Gecko
Row Spacing - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Green
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 7.25mm, 7.35mm, 7.7mm