GC120A12-AD1
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
GC120A12-AD1
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
BATT CHARGER DESKTOP 13.6V 7.5A
In Stock : 413
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 70°C
Termination Style Rectangular Connector
Charge Current - Max 7.5A
Number of Cells 1
Approval Agency CB, CE, cULus, GS, PSE, UL
Battery Cell Size 12V
Mounting Type Desktop
Size / Dimension 6.57" L x 2.64" W x 1.38" H (167.00mm x 67.00mm x 35.00mm)
Product Status Active
Weight 620 g
Voltage - Nominal 13.6V
Series GC120
Type Desktop
Charge Time -
Battery Chemistry Lead Acid, Lithium-Ion
Power - Max 102W
Mfr MEAN WELL USA Inc.
Features LED Indicator
Package Box
Voltage - Input 85 ~ 264VAC