GC160A24-AD1
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
GC160A24-AD1
Description:
BATT CHARGER DESKTOP 27.2V 5.89A
In Stock : 19
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 70°C
Termination Style Rectangular Connector
Charge Current - Max 5.89A
Number of Cells 1
Approval Agency CB, CE, cULus, GS, UL
Battery Cell Size 24V
Mounting Type Desktop
Size / Dimension 6.89" L x 2.83" W x 1.38" H (175.00mm x 72.00mm x 35.00mm)
Product Status Active
Weight 700 g
Voltage - Nominal 27.2V
Series GC160
Battery Chemistry Lead Acid, Lithium-Ion
Power - Max 160.2W
Package Box
Voltage - Input 85 ~ 264VAC