GC160A48-AD1
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
GC160A48-AD1
Description:
BATT CHARGER DESKTOP 54.4V 2.95A
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 70°C
Termination Style Rectangular Connector
Charge Current - Max 2.95A
Number of Cells 1
Approval Agency CB, CE, cULus, GS, UL
Battery Cell Size 48V
Mounting Type Desktop
Size / Dimension 6.89" L x 2.83" W x 1.38" H (175.00mm x 72.00mm x 35.00mm)
Product Status Active
Weight 700 g
Voltage - Nominal 54.4V
Series GC160
Battery Chemistry Lead Acid, Lithium-Ion
Power - Max 160.5W
Package Box
Voltage - Input 85 ~ 264VAC